Bank Czasu

Bank bez pieniędzy? TAK!!! To działa!

Wyobraź sobie, że w Twoim bloku mieszka ktoś, komu zdrowie nie pozwala wychodzić z domu tak często, jakby miał na to ochotę czy tego potrzebował.

Wyobraź sobie, że sąsiadką Twojej córki jest kobieta, która ma czwórkę małych dzieci. Deszcz, śnieg, plucha – wszyscy co rano wybierają się, aby dwoje starszych dzieci odprowadzić do przedszkola.

Wyobraź sobie, że ktoś z Twojego osiedla ma ogródek warzywny, który zarasta chwastami, ponieważ właściciel nie ma siły do niego dojść, ani w nim popielić.

Wyobraź sobie samotną osobę, która ma psa. Pies jest jej jedynym kompanem, wiernym towarzyszem, ale też powodem, dla którego nigdy nie można wyjechać na wakacje.

Ale są też i inne historie. Ktoś budzi się codziennie bardzo rano, zjada śniadanie, wypija herbatę i ma dyspozycji ranek nie wypełniony żadnymi obowiązkami. Ktoś inny uwielbia zwierzęta, ale czuje, że nie powinien ich trzymać w swoim zbyt małym mieszkaniu. Jeszcze inna osoba większą część swojego życia mieszkała w domku z ogródkiem, teraz, kiedy przeprowadziła się do mieszkania w bloku tęskni za grzebaniem w ziemi. A może Ty chodząc po zakupy mógłbyś kupić chleb i masło komuś, kto z domu wyjść nie może.

Na tym właśnie polega działanie Banku Czasu. Umożliwiamy skontaktowanie się ze sobą osób, które mogą innym dać coś od siebie, z tymi, którzy czegoś potrzebują. Dziś podarujesz innym godzinę czy dwie swojego wolnego czasu robiąc coś, co nie sprawia Ci kłopotu lub wręcz daje przyjemność. Jutro ktoś inny pomoże Ci wykonać pracę, z którą sam sobie nie dajesz rady. A być może nauczy Cię czegoś, co zawsze chciałeś umieć.

Jedyne, co nas łączy z instytucją banku to posiadanie konta.

Każdy Bankowicz w Błońskim Banku Czasu posiada specjalne konto, na którym gromadzone są nie złotówki, lecz godziny. Zarabiamy je spędzając czas z innymi wedle ich potrzeb, lub wykonując jakieś prace na rzecz innych członków Błońskiego Banku Czasu. Zarobione przez nas godziny możemy wydać na realizację naszych potrzeb, lub przekazać komuś, kto naszym zdaniem ich bardziej potrzebuje – naszej mamie, babci lub sąsiadowi.

Błoński Bank Czasu działa w ramach projektu „Bank Samopomocy. Błoński System Wsparcia Seniorów”. Projekt jest realizowany przez Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Gminą Błonie, w okresie od marca do listopada 2017r.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz przez Gminę Błonie.

Brak możliwości komentowania